Na potrzeby działki na zboczu nad Lago Maggiore architekci z biura WDMRA opracowali dom Ri z wewnętrznymi dziedzińcami i zaułkami. Piąte piętro przenieśli na świeże powietrze.
Z parkingu na dachu przechodzi się schodami na pięć umieszczonych niżej kondygnacji i do wnętrza domu Ri. Liczne zewnętrzne dróżki łączą ze sobą piętra i dziedzińce. Co chwilę pojawia się tęskny widok, niczym w uliczkach nadmorskich starych miast. Jednak w tym przypadku scenerię tworzy Lago Maggiore, które w minimalistycznych pomieszczeniach staje się głównym bohaterem. Położenie działki na zboczu zachęciło architektów ze szwajcarskiego studia WDMRA do stworzenia domu, który poprzez różnorodność przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych przypomina małą wioskę.
Dzięki emocjonującym relacjom wnętrz i obszarów zewnętrznych, w domu można poczuć się jak w małej wiosce.
Markus Wespi, Jérôme de Meuron Luca Romeo, architekci
Architekci odpowiedzialni za projekt: Markus Wespi, Jérôme de Meuron i Luca Romeo uważają dom w Brissago, w szwajcarskim kantonie Tessin za swój majstersztyk. Choć bryła z zewnątrz wydaje się niewielka, w środku rozciąga się modułowe, pełne zakątków schronienie, które jednocześnie emanuje prostotą. „Dzięki różnorodności przestrzeni, emocjonującym relacjom pomiędzy wnętrzami a przestrzeniami zewnętrznymi i dowolności wyboru dróg, dom sprawia wrażenie niewielkiej wioski w dawnej winnicy nad Lago Maggiore”, opisują koncepcję pomieszczeń architekci.
Beton płukany w nowym wydaniu
Powierzchnie domu Ri są podobnie szorstkie wewnątrz i na zewnątrz – w stylu retro. Architekci przekonali inwestora do betonowej elewacji. Choć płyty prefabrykowane awansowały do statusu idealnego materiału na tarasy i elewacje w ich złotej erze brutalizmu lat 60. i 70., w ostatnich czasach beton płukany popadł w niełaskę jako swego rodzaju kicz. Być może jednak tę „boazerię architektury zewnętrznej” czeka właśnie druga młodość?
Architekci Wespi, de Meuron i Romeo wybrali betonowe elewacje jako swój znak rozpoznawczy. W połączeniu z oknami bez ram o różnych rozmiarach i – mogłoby się wydawać – przypadkowym rozmieszczeniu, powstaje architektura domów, której nie sposób pomylić z niczym innym.
Dom Ri: surowy tynk z niszami
Surowy tynk we wnętrzach pochodzi z równie przykurzonego czasem okresu. Jednak również w tym przypadku architekci potrafili go wykorzystać w nowoczesnym wydaniu. Połączenie półek wpuszczonych w ścianę i nisz z minimalistycznym wystrojem tworzy nastrojową, estetyczną atmosferę.
Niektóre meble, takie jak podwieszany aneks kuchenny, biurko i łóżko w głównej sypialni, zostały zaprojektowane przez architektów. Stonowane wnętrze tworzy wyraźne linie i sprawia, że pomieszczenia wydają się większe, co jest istotne przy projektowaniu przestrzeni o powierzchni 45 metrów kwadratowych.
Płynna koncepcja pomieszczeń
Przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne zostały tak rozmieszczone na czterech kondygnacjach, że uzupełniają się wzajemnie i tworzą zmienną scenerię mieszkalną i świetlną. Do domu wchodzi się z dachu przyległego do ulicy. Za drewnianą bramą otwiera się pierwszy dziedziniec, przez który można wejść do kuchni z jadalnią, wyposażoną w stół i kominek. Pomieszczenie otwiera się na krajobraz, a dzięki oknom wysokim na całą ścianę roztacza się z niego spektakularna panorama.
Latem opuszczane ściany pozwalają stworzyć z wnętrz i dziedzińców jeden ciąg przestrzeni.
Markus Wespi, Jérôme de Meuron Luca Romeo, architekci
Dom Ri wewnątrz i na zewnątrz
Przy korzystnej pogodzie można rozszerzyć tę przestrzeń. „Drzwi wejściowe do domu i szklany front oddzielający dziedziniec można całkowicie ukryć w ścianie, dzięki czemu latem dziedziniec i wnętrze tworzą jeden ciąg przestrzeni”, objaśniają architekci.
Na piętrze poniżej znajduje się drugi salon i kolejny dziedziniec z dwoma drzewkami oliwnymi, które mogą rosnąć w górę przez dwa piętra. „Ten dziedziniec jest sercem domu. Tu łączą się różne drogi, tak samo jak na rynku wioski”.
Kondygnacja zewnętrzna domu Ri
Również w tym przypadku można opuścić ściany i szklane fronty, tworząc jedną przestrzeń. „Przestrzenie zewnętrzne i wewnętrzne, krajobraz i architektura łączą się w jedną całość. Wnętrza uczestniczą w przestrzeniach zewnętrznych, tak jak dziedziniec dzięki emocjonującym widokom uczestniczy w krajobrazie”, czytamy w koncepcji.
Przestrzenie zewnętrzne i wewnętrzne, krajobraz i architektura łączą się w jedną całość.
Markus Wespi, Jérôme de Meuron Luca Romeo, architekci
Z dziedzińca, drogami i schodami, można wyjść na zewnątrz i w dół na piątą kondygnację, która w całości umieszczona została na zewnątrz. Pływanie, gotowanie i jedzenie odbywa się tu na jednym poziomie. Dzięki wpuszczeniu basenu, kuchni zewnętrznej i jadalni w duży płaskowyż ogrodu, wszystko znajduje się na tym samym poziomie.
Tekst: Gertraud Gerst Zdjęcia: Hannes Henz, architekci Wespi de Meuron Romeo
Więcej artykułów:
#domy
Dom marzeń dla samochodu
Są tacy, którzy dla swoich pojazdów budują luksusowe garaże. Niektórzy idą nawet krok dalej. Klienci marki Aston Martin mogą teraz zbudować wokół ukochanego auta cały dom. Serce budynku: galeria dla samochodu.
#domy
Delikatne lądowanie
Dom dwurodzinny o opisowej nazwie Two houses on the lake fascynuje swoją liniową bryłą i prostotą. Budynek zaprojektowany przez biuro architektoniczne Luiz Gaudenzi wkomponowuje się poza tym harmonijnie w imponujący krajobraz przyrody nieopodal Rio.
#domy
Powrót do korzeni
Ekologiczny projekt mieszkaniowy Roots stanie się nowym symbolem HafenCity w Hamburgu i najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech. O tym, co będzie jednoczyło jego przyszłych mieszkańców, mówi architekt Jan Störmer.
#domy
Mebel do zamieszkania
Drewno gięte wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji foteli i ławek o łagodnych kształtach. Tymczasem kanadyjscy architekci udowodnili, że można z niego zbudować cały dom - Fold house.
#domy
Wyznanie miłości do Nowego Jorku
Mały luksus zamiast wielkich drapaczy chmur: deweloper GDSNY stawia na budynki dopasowane do otoczenia. Dziesięć kondygnacji „The Emerson” wyraźnie odróżnia się od megaprojektów Manhattanu. Nowy apartamentowiec w dzielnicy West Chelsea został okrzyknięty „wyznaniem miłości do Nowego Jorku”.
#domy
Mieszkania z orientalnego snu
Gdy zostajemy w domu, chcemy cieszyć się pięknymi wnętrzami, nie rezygnując przy tym ze świeżego powietrza i zieleni. Orientalne mieszkania, wymarzone na pandemię, potrafią spełnić oba te życzenia. Irańskie biuro Saffar Studio zaprojektowało „Sarvestan” – architektoniczną odpowiedź na COVID-19.
#domy
Statek na lądzie!
Zaprojektowany przez GG-loop dom dwurodzinny Freebooter w Amsterdamie mistrzowsko oddaje hołd morskiej przeszłości Holandii i sztuce rzemieślniczej.
#domy
Najwyższy wieżowiec świata
Nowy wieżowiec Central Park Tower to niezmącony luksus. Osiągając 472,44 metry, jest najwyższą taką budowlą na świecie. Wystarczy siedem milionów euro za dwupokojowy apartament i już jesteście w domu!
#domy
Dobra izolacja akustyczna
Ta biała „twierdza” w środku osiedla pod Walencją ma dobrą izolację akustyczną. To musi być Casa del Silencio („Dom ciszy”): bo tutaj mieszka i tworzy pewien muzyk.
#domy
Bale w kształcie fali – luksusowy dom
Mieszkanie w najwyższym komforcie na łonie majestatycznej natury jest marzeniem wielu. Fiński architekt Seppo Mäntylä zaprojektował luksusowy dom z bali, który idealnie pasuje do tego marzenia. Przytulny „Wave House” ostrożnie i pięknie wkomponowuje się w dziewiczy krajobraz.
#domy
Podwójny widok na morze
Architekci Vitor Vilhena w projekcie domu Casa Dorfler w Lagos w Portugalii z rozmachem wyciągają maksimum z dostępnego miejsca i widoku. Motto (mieszkaniowe) mówiące o niezwracaniu na siebie uwagi jest tu jednak nieprawdziwe: dom po prostu rzuca się w oczy.
#domy
Jak wspaniałe jest małe?
Można spędzać urlopy w namiocie. Można też wybrać minidomek, choćby elegancką kabinę LumiPod. Nasuwa się jednak pytanie: czy te domki tylko dobrze wyglądają, czy rzeczywiście ktoś je kupuje?
#domy
Na tropie oliwkowego szaleństwa
Któż nie marzy o tym, żeby zamieszkać w gaju oliwnym w którymś z południowych krajów? Grecka para kolekcjonerów dzieł sztuki spełniła właśnie to marzenie. Z bogactwem architektonicznej finezji.
#domy
Droga drewna to nie błąd
Miasto Amsterdam chce osiągnąć „zerowy ślad węglowy netto”. Zrównoważone budynki, takie jak niedawno powstały, strzelisty wieżowiec z drewna „Haut”, powinny w tym pomóc.
#domy
Niech stanie się światłość!
Londyńska rodzina postanowiła wyrwać się z mroku ograniczeń ochrony konserwatorskiej kreatywnie wprowadzając światło słońca w ciasne wnętrza swojego szeregowca.
#domy
Porsche pośród garaży
Na północnych peryferiach litewskiej stolicy, Wilna, prestiżowy dom, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Plazma, wywołuje sensację: tutaj naprawdę musi mieszkać Porsche!
#domy
Cliffhanger dla outsiderów
Na dziewiczym klifie chilijskiego wybrzeża niemiecko-chilijskie małżeństwo wybudowało dom, który jest niewidoczny, a mimo to spektakularny. I sprawia, że ma się ochotę na urlop w Chile.
#domy
Kalifornijskie zen
Ośrodek Echo w Rancho Mirage zaprojektowany przez AR&D Architects fascynuje prostymi formami architektury, wystrojem wnętrz i spektaklem natury wokół.
#domy
Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
Złote Wybrzeże nad Jeziorem Zuryskim to miejsce, gdzie Tina Turner, Roger Federer i przyjaciele rywalizują wystawnymi willami. Szwajcarskie studio „Think Architecture” wybudowało na przekór tam dyskretny „Dom w parku”.