Periodyk
MAGAZIN
Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
#domy

Kryjówka na Złotym Wybrzeżu

Złote Wybrzeże nad Jeziorem Zuryskim to miejsce, gdzie Tina Turner, Roger Federer i przyjaciele rywalizują wystawnymi willami. Szwajcarskie studio „Think Architecture” wybudowało na przekór tam dyskretny „Dom w parku”.

Wybrzeże Jeziora Zuryskiego jest naprawdę wyjątkowym zakątkiem Szwajcarii. Tam, na peryferiach Zurychu, można znaleźć tylu prominentów, bankowców i bardzo bogatych osób, co ziaren piasku na plaży. Reguły gry dla obiektów nad wodą od pokoleń są wyryte w kamieniu – a raczej w marmurze: Ten, kogo naprawdę na wiele stać, może pozwolić sobie na słoneczne „Złote Wybrzeże” Ci, którym powodzi się tylko odrobinę gorzej – na bardziej zacienione „Srebrne Wybrzeże”. Ale kryjówki z tej mekki lansu nie robi z pewnością nikt.

Złote Wybrzeże bogaczy

Ostatecznie – i to całkiem obojętnie po której stronie jeziora ktoś się znajduje – jeżeli tu mieszka, z pewnością miał dużo szczęścia. I chce to też pokazać. W związku z tym popularne są nie tylko działki z zejściem do jeziora, ale też te położone nieco wyżej. A więc te, które zamiast miejsca do kąpieli zapewniają widok na krajobraz wybrzeża i szerokie wody.

Tylko bez podglądania

Taki skrawek ziemi w krótkim czasie znalazł szczęśliwego inwestora. Aby ukształtować park położony na wzgórzu, zuryskie studio „Think Architecture” otrzymało zlecenie zaprojektowania wieloczęściowego domu, w maksymalnym stopniu wtopionego w krajobraz wzgórza. W wolnym tłumaczeniu: ten inwestor ewidentnie chce zrobić coś dokładnie przeciwnego niż sąsiedzi – kryjówkę zamiast okazałej budowli!

Złote wybrzeże - unikalna kryjówka
Pojedyncze moduły ustawiają się w szeregu niczym klocki lego…
Złote wybrzeże - unikalna kryjówka
…obok siebie i na sobie.

Konkretnie mówiąc właściciel powierzył architektom „projekt budynku silnie związanego z naturalnym otoczeniem, ale dopasowanego do luksusowej okolicy i nieodrywającego od kontaktu z ludźmi”. Wynik: prawdziwy klejnot, który łączy nowoczesne możliwości architektonicznych rozwiązań z naturalnym pięknem przyrody we wzajemnie powiązaną całość. Tak to w każdym razie wygląda w oficjalnym opisie.

Ukryty w krajobrazie

Architekci wpadli na pomysł, żeby nie aranżować różnych stref domu jedna nad drugą, tylko obok siebie. Tak powstaje obiekt ze zbioru jednopiętrowych pomieszczeń, które gdy spojrzeć z zewnątrz, trzymają się razem tylko dzięki łączącej je konstrukcji dachu.

W ten sposób łatwiej można się wczuć w klimat pagórkowatego krajobrazu, wyjaśniają  i dodają: „Dzięki temu byliśmy w stanie odtworzyć kontury tego obszaru. Mogliśmy też stworzyć przestrzeń mieszkalną w harmonii z otoczeniem, a jednocześnie poszerzyć park i wszystko stopić w jedną całość.”

Złote wybrzeże - unikalna kryjówka
Złote wybrzeże - unikalna kryjówka
Złote wybrzeże - unikalna kryjówka
Złote wybrzeże - unikalna kryjówka

W zasadzie można to sobie wyobrazić tak, jakby pojedyncze pomieszczenia były ułożone obok siebie, przed sobą i na sobie, niczym klocki lego. Wewnątrz wszystkie te osobne pokoje są jednak połączone. Poza tym wszystkie mają bezpośrednie wyjście do okazałego ogrodu. Każdy element budynku – w różnych kierunkach – oferuje inny widok: na park, na otaczające góry, na sam Zurych. Albo na dolinę Jeziora Zuryskiego.

Niespektakularny spektakl

Oddzielnie wszystkie te klocki nie sprawiają z zewnątrz spektakularnego wrażenia, tak że można by je prawie przeoczyć. O co też właśnie chodziło, jak podkreślają architekci. Ściany zewnętrzne pomieszczeń są pokryte kamieniem naturalnym, łączy je wszystkie ze sobą tylko jednolita okładzina z nieotynkowanego betonu na krawędzi dachu.

Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
Minimalistyczne wnętrza mają kierować wzrok…

Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
…na spektakularny widok na zewnątrz.

Poziome warstwy kamienia akcentują poza tym naturalny wygląd i sprawiają wrażenie, jakby konstrukcja wyrastała z ziemi. Albo była w niej ukryta. Duże okna i nieregularnie rozmieszczone świetliki wpuszczają do pomieszczeń naturalne światło.

Odcienie brązu i szarości

Ten minimalistyczny wygląd zewnętrzny i naturalne kolory rozciągają się naturalnie do wystroju wnętrz. Zastosowano całkiem surową paletę barw, od ziemistych brązów po odcienie szarości. Charakterystycznymi elementami są też proste powierzchnie, przykuwające uwagę do niezwykłości, które znajdują się poza domem – do otoczenia.

Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
Kryjówka na Złotym Wybrzeżu

Tej koncepcji podporządkowuje się też oczywiście układ pokoi. W jedynym widocznym z zewnątrz miejscu, a więc na „piętrze” domu, znajdują się wszystkie pomieszczenia mieszkalne i sypialnie oraz biuro i pokój muzyczny. Przez liczne, wysokie, panoramiczne okna z olejowanego dębu i eloksalowanego metalu można wyjść do ogrodu i zobaczyć otaczające góry, park, miasto lub jezioro.

Tajemny, podziemny świat

Pod spodem, ale tylko przed zaproszonymi do środka, otwiera się niewidoczny od zewnątrz, podziemny świat: w piwnicy mieszczą się strefy odpoczynku i wellness, a nawet kryty basen. W sercu domu znajduje się też dostępny tylko dla gości klejnot. Wysoki szyb świetlny, który doprowadza naturalne światło na sam dół budynku.

Regały na książki przypominające labirynt oddają modułowy charakter domu, także we wnętrzu.

Same pokoje wyróżniają się materiałami, takimi jak terrazzo w połączeniu z marmurem, i pomalowanymi na szaro sufitami i podłogami. Sypialnie, łazienki i pokoje na dolnym piętrze mają ciemniejsze kolory i materiały, aby mimo ich prostego wystroju były przytulne. Tutaj zestawiono strukturalne ściany, pokryte tynkiem wapiennym, z czarnym kamieniem kwarcowym i bejcowanym dębem. Spektakularny basen wyłożono czarnymi płytkami tworzącymi mozaikę i dekoracyjną płytą z czerwonego cedru.

Złote Wybrzeże – gdzie subtelność jest unikatem

Podsumowując, można powiedzieć, że: ten dom istotnie próbuje ukryć się w krajobrazie przed natrętnymi spojrzeniami. Mimo to swoim minimalistycznym wystrojem podkreśla jednocześnie widok na spektakularne otoczenie. Właściciel nie podaje, po której z dwóch stron Jeziora Zuryskiego stoi jego skarb, dlatego jeżeli ktoś chciałby go odnaleźć, musi szukać naprawdę bardzo dokładnie.

Chociaż może na wybrzeżach, których nazwy pochodzą od szczególnie błyszczących metali szlachetnych, to właśnie taka niewidzialność jest prawdziwym luksusem.

Tekst: Johannes Stühlinger

Zdjęcia: Think Architecture

Więcej artykułów:

Dom marzeń dla samochodu
#domy
Dom marzeń dla samochodu

Są tacy, którzy dla swoich pojazdów budują luksusowe garaże. Niektórzy idą nawet krok dalej. Klienci marki Aston Martin mogą teraz zbudować wokół ukochanego auta cały dom. Serce budynku: galeria dla samochodu.

Delikatne lądowanie
#domy
Delikatne lądowanie

Dom dwurodzinny o opisowej nazwie Two houses on the lake fascynuje swoją liniową bryłą i prostotą. Budynek zaprojektowany przez biuro architektoniczne Luiz Gaudenzi wkomponowuje się poza tym harmonijnie w imponujący krajobraz przyrody nieopodal Rio.

Powrót do korzeni
#domy
Powrót do korzeni

Ekologiczny projekt mieszkaniowy Roots stanie się nowym symbolem HafenCity w Hamburgu i najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech. O tym, co będzie jednoczyło jego przyszłych mieszkańców, mówi architekt Jan Störmer.

Mebel do zamieszkania
#domy
Mebel do zamieszkania

Drewno gięte wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji foteli i ławek o łagodnych kształtach. Tymczasem kanadyjscy architekci udowodnili, że można z niego zbudować cały dom - Fold house.

Wyznanie miłości do Nowego Jorku
#domy
Wyznanie miłości do Nowego Jorku

Mały luksus zamiast wielkich drapaczy chmur: deweloper GDSNY stawia na budynki dopasowane do otoczenia. Dziesięć kondygnacji „The Emerson” wyraźnie odróżnia się od megaprojektów Manhattanu. Nowy apartamentowiec w dzielnicy West Chelsea został okrzyknięty „wyznaniem miłości do Nowego Jorku”.

Mieszkania z orientalnego snu
#domy
Mieszkania z orientalnego snu

Gdy zostajemy w domu, chcemy cieszyć się pięknymi wnętrzami, nie rezygnując przy tym ze świeżego powietrza i zieleni. Orientalne mieszkania, wymarzone na pandemię, potrafią spełnić oba te życzenia. Irańskie biuro Saffar Studio zaprojektowało „Sarvestan” – architektoniczną odpowiedź na COVID-19.

Statek na lądzie!
#domy
Statek na lądzie!

Zaprojektowany przez GG-loop dom dwurodzinny Freebooter w Amsterdamie mistrzowsko oddaje hołd morskiej przeszłości Holandii i sztuce rzemieślniczej.

Dom jak mała wioska
#domy
Dom jak mała wioska

Na potrzeby działki na zboczu nad Lago Maggiore architekci z biura WDMRA opracowali dom Ri z wewnętrznymi dziedzińcami i zaułkami. Piąte piętro przenieśli na świeże powietrze.

Najwyższy wieżowiec świata
#domy
Najwyższy wieżowiec świata

Nowy wieżowiec Central Park Tower to niezmącony luksus. Osiągając 472,44 metry, jest najwyższą taką budowlą na świecie. Wystarczy siedem milionów euro za dwupokojowy apartament i już jesteście w domu!

Dobra izolacja akustyczna
#domy
Dobra izolacja akustyczna

Ta biała „twierdza” w środku osiedla pod Walencją ma dobrą izolację akustyczną. To musi być Casa del Silencio („Dom ciszy”): bo tutaj mieszka i tworzy pewien muzyk.

Bale w kształcie fali – luksusowy dom
#domy
Bale w kształcie fali – luksusowy dom

Mieszkanie w najwyższym komforcie na łonie majestatycznej natury jest marzeniem wielu. Fiński architekt Seppo Mäntylä zaprojektował luksusowy dom z bali, który idealnie pasuje do tego marzenia. Przytulny „Wave House” ostrożnie i pięknie wkomponowuje się w dziewiczy krajobraz.

Podwójny widok na morze
#domy
Podwójny widok na morze

Architekci Vitor Vilhena w projekcie domu Casa Dorfler w Lagos w Portugalii z rozmachem wyciągają maksimum z dostępnego miejsca i widoku. Motto (mieszkaniowe) mówiące o niezwracaniu na siebie uwagi jest tu jednak nieprawdziwe: dom po prostu rzuca się w oczy.

Jak wspaniałe jest małe?
#domy
Jak wspaniałe jest małe?

Można spędzać urlopy w namiocie. Można też wybrać minidomek, choćby elegancką kabinę LumiPod. Nasuwa się jednak pytanie: czy te domki tylko dobrze wyglądają, czy rzeczywiście ktoś je kupuje?

Na tropie oliwkowego szaleństwa
#domy
Na tropie oliwkowego szaleństwa

Któż nie marzy o tym, żeby zamieszkać w gaju oliwnym w którymś z południowych krajów? Grecka para kolekcjonerów dzieł sztuki spełniła właśnie to marzenie. Z bogactwem architektonicznej finezji.

Droga drewna to nie błąd
#domy
Droga drewna to nie błąd

Miasto Amsterdam chce osiągnąć „zerowy ślad węglowy netto”. Zrównoważone budynki, takie jak niedawno powstały, strzelisty wieżowiec z drewna „Haut”, powinny w tym pomóc.

Niech stanie się światłość!
#domy
Niech stanie się światłość!

Londyńska rodzina postanowiła wyrwać się z mroku ograniczeń ochrony konserwatorskiej kreatywnie wprowadzając światło słońca w ciasne wnętrza swojego szeregowca.

Porsche pośród garaży
#domy
Porsche pośród garaży

Na północnych peryferiach litewskiej stolicy, Wilna, prestiżowy dom, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Plazma, wywołuje sensację: tutaj naprawdę musi mieszkać Porsche!

Cliffhanger dla outsiderów
#domy
Cliffhanger dla outsiderów

Na dziewiczym klifie chilijskiego wybrzeża niemiecko-chilijskie małżeństwo wybudowało dom, który jest niewidoczny, a mimo to spektakularny. I sprawia, że ma się ochotę na urlop w Chile.

Kalifornijskie zen
#domy
Kalifornijskie zen

Ośrodek Echo w Rancho Mirage zaprojektowany przez AR&D Architects fascynuje prostymi formami architektury, wystrojem wnętrz i spektaklem natury wokół.