Ta biała „twierdza” w środku osiedla pod Walencją ma dobrą izolację akustyczną. To musi być Casa del Silencio („Dom ciszy”): bo tutaj mieszka i tworzy pewien muzyk.
Dom paradoksalnie nosi nazwę Casa del Silencio, tłumacząc dosłownie z hiszpańskiego „Dom ciszy”. Jednak cisza to coś, czego na pewno nie znajdziesz w jego wnętrzu. Nie może jej tam być, bo zleceniodawcą i mieszkańcem jest muzyk. To byłby absurd, gdyby muzyk nie tworzył żadnych uporządkowanych melodii, muzyki właśnie.
Casa del silencio wśród sąsiadów
W gęsto zabudowanej dzielnicy willowej, takiej jak tutaj pod Walencją, sporo sensu ma jednak to, żeby możliwie żaden dźwięk nie wydostawał się na zewnątrz. Takie wytyczne dla biura architektonicznego Fran Silvestre Arquitectos zostały sformułowane już na wstępie.
Minimalizm cały w bieli
Projekt wnętrz powierzono Alfaro Hofmannowi. Mistrz minimalizmu rozpoczął swoją działalność, sprzedając jednocześnie meble w Walencji. Jego projekty dotyczą głównie mieszkań lub budynków przemysłowych.
Zaraz obok jego studia na przedmieściach Walencji, w Godelli, stoi siedziba Alfaro Hofmann Collection. Kolekcje i wystawy są poświęcone kulturze przedmiotów codziennego użytku XX wieku, w szczególności sprzętów AGD.
Casa del silencio do życia i pracy
„La Casa del Silencio” jest jednym z ostatnich projektów Fran Silvestre Arquitectos. Studio architektoniczne współpracuje regularnie z Alfaro Hofmannem. Inwestor chciał połączyć (wymarzoną) przestrzeń do życia z (wymarzoną) przestrzenią do pracy. Tak powstał dom, w którym surowe, eleganckie środowisko pracy przeplata się z luksusem posiadania własnej samotni z basenem, która urzeka swoim prostym i jasnym językiem.
Przypomina nieco „dom Costa Brava” architekta Phillipa Mathiesona na katalońskim wybrzeżu.
Podwójnie ściany wokół studia nagrań
Na parterze ulokowano studio nagraniowe, betonowe pomieszczenie wewnątrz betonowego pomieszczenia o dobrej akustyce. Bryła ta współdzieli piętro ze strefą wejściową i strefami domu, otwierającymi się na ogród i basen. Dla tego poziomu charakterystyczny jest nieotynkowany beton o naturalnej kolorystyce – w strefie zewnętrznej, a także na podłogach i w basenie.
Piętro powyżej wyróżnia się białą zaprawą wapienną. Ten wszechobecny kolor pojawia się we wszystkich pomieszczeniach na górnym poziomie. Pozornie odgrodzony od otoczenia, budynek oferuje coś na kształt intymnego wewnętrznego dziedzińca. Mimo że dookoła stoją inne domy, można się tutaj rozkoszować przyrodą i ciszą.
Zamierzamy osiągnąć maksymalną zgodność: z jednej strony chcemy dać techniczną odpowiedź na specyficzny kontekst, z drugiej dodać piękna obecnym planom. A przy tym oczywiście spełnić wymagania tych, którzy biorą udział w realizacji projektu: pracowników, konstruktorów i designerów – przede wszystkim jednak użytkowników.
Fran Silvestre Arquitectos
Międzynarodowe wyróżnienia
Biuro Fran Silvestre Arquitectos zostało założone przez grupę ekspertów, specjalizujących się w wielu różnych dyscyplinach. Za wiele światowych projektów w sferze mieszkalnictwa, kultury, przemysłu czy infrastruktury, biuro architektoniczne i projektowe z siedzibą w Walencji zdobyło uznanie i otrzymało międzynarodowe nagrody. Wśród nich znalazły się Red Dot Design Award 2013, NYCxDESIGN Award 2016 w Nowym Jorku, German Design Award 2016 czy pierwsza nagroda w kategorii design produktu na XIII Hiszpańskich Biennale Architektury i Urbanistyki.
Dom jest częścią tożsamości tych, którzy go zamieszkują, dlatego dialog jest zawsze obecny. Jest to jednoznaczny wyraz osobowości czy kultury przedsiębiorstwa.
Fran Silvestre Arquitectos
Biuro zaprojektowało już wiele różnego rodzaju budynków: niektóre z bardzo wysokim budżetem, inne z bardzo niskim. „Na co jednak kładliśmy zawsze największy nacisk? Na opłacalność inwestycji. Marnowanie zasobów jest nam obce. Szanujemy środowisko. A nasza architektura ma wytrzymać próbę czasu, nie niszczejąc”, mówi Fran Silvestre. To wymaga innowacji, precyzji, nowych materiałów i technologii, które poprawiają jakość życia ludzi.
Tekst: Linda Benkö Zdjęcia: Fernando Guerra
Więcej artykułów:
#domy
Dom marzeń dla samochodu
Są tacy, którzy dla swoich pojazdów budują luksusowe garaże. Niektórzy idą nawet krok dalej. Klienci marki Aston Martin mogą teraz zbudować wokół ukochanego auta cały dom. Serce budynku: galeria dla samochodu.
#domy
Delikatne lądowanie
Dom dwurodzinny o opisowej nazwie Two houses on the lake fascynuje swoją liniową bryłą i prostotą. Budynek zaprojektowany przez biuro architektoniczne Luiz Gaudenzi wkomponowuje się poza tym harmonijnie w imponujący krajobraz przyrody nieopodal Rio.
#domy
Powrót do korzeni
Ekologiczny projekt mieszkaniowy Roots stanie się nowym symbolem HafenCity w Hamburgu i najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech. O tym, co będzie jednoczyło jego przyszłych mieszkańców, mówi architekt Jan Störmer.
#domy
Mebel do zamieszkania
Drewno gięte wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji foteli i ławek o łagodnych kształtach. Tymczasem kanadyjscy architekci udowodnili, że można z niego zbudować cały dom - Fold house.
#domy
Wyznanie miłości do Nowego Jorku
Mały luksus zamiast wielkich drapaczy chmur: deweloper GDSNY stawia na budynki dopasowane do otoczenia. Dziesięć kondygnacji „The Emerson” wyraźnie odróżnia się od megaprojektów Manhattanu. Nowy apartamentowiec w dzielnicy West Chelsea został okrzyknięty „wyznaniem miłości do Nowego Jorku”.
#domy
Mieszkania z orientalnego snu
Gdy zostajemy w domu, chcemy cieszyć się pięknymi wnętrzami, nie rezygnując przy tym ze świeżego powietrza i zieleni. Orientalne mieszkania, wymarzone na pandemię, potrafią spełnić oba te życzenia. Irańskie biuro Saffar Studio zaprojektowało „Sarvestan” – architektoniczną odpowiedź na COVID-19.
#domy
Statek na lądzie!
Zaprojektowany przez GG-loop dom dwurodzinny Freebooter w Amsterdamie mistrzowsko oddaje hołd morskiej przeszłości Holandii i sztuce rzemieślniczej.
#domy
Dom jak mała wioska
Na potrzeby działki na zboczu nad Lago Maggiore architekci z biura WDMRA opracowali dom Ri z wewnętrznymi dziedzińcami i zaułkami. Piąte piętro przenieśli na świeże powietrze.
#domy
Najwyższy wieżowiec świata
Nowy wieżowiec Central Park Tower to niezmącony luksus. Osiągając 472,44 metry, jest najwyższą taką budowlą na świecie. Wystarczy siedem milionów euro za dwupokojowy apartament i już jesteście w domu!
#domy
Bale w kształcie fali – luksusowy dom
Mieszkanie w najwyższym komforcie na łonie majestatycznej natury jest marzeniem wielu. Fiński architekt Seppo Mäntylä zaprojektował luksusowy dom z bali, który idealnie pasuje do tego marzenia. Przytulny „Wave House” ostrożnie i pięknie wkomponowuje się w dziewiczy krajobraz.
#domy
Podwójny widok na morze
Architekci Vitor Vilhena w projekcie domu Casa Dorfler w Lagos w Portugalii z rozmachem wyciągają maksimum z dostępnego miejsca i widoku. Motto (mieszkaniowe) mówiące o niezwracaniu na siebie uwagi jest tu jednak nieprawdziwe: dom po prostu rzuca się w oczy.
#domy
Jak wspaniałe jest małe?
Można spędzać urlopy w namiocie. Można też wybrać minidomek, choćby elegancką kabinę LumiPod. Nasuwa się jednak pytanie: czy te domki tylko dobrze wyglądają, czy rzeczywiście ktoś je kupuje?
#domy
Na tropie oliwkowego szaleństwa
Któż nie marzy o tym, żeby zamieszkać w gaju oliwnym w którymś z południowych krajów? Grecka para kolekcjonerów dzieł sztuki spełniła właśnie to marzenie. Z bogactwem architektonicznej finezji.
#domy
Droga drewna to nie błąd
Miasto Amsterdam chce osiągnąć „zerowy ślad węglowy netto”. Zrównoważone budynki, takie jak niedawno powstały, strzelisty wieżowiec z drewna „Haut”, powinny w tym pomóc.
#domy
Niech stanie się światłość!
Londyńska rodzina postanowiła wyrwać się z mroku ograniczeń ochrony konserwatorskiej kreatywnie wprowadzając światło słońca w ciasne wnętrza swojego szeregowca.
#domy
Porsche pośród garaży
Na północnych peryferiach litewskiej stolicy, Wilna, prestiżowy dom, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Plazma, wywołuje sensację: tutaj naprawdę musi mieszkać Porsche!
#domy
Cliffhanger dla outsiderów
Na dziewiczym klifie chilijskiego wybrzeża niemiecko-chilijskie małżeństwo wybudowało dom, który jest niewidoczny, a mimo to spektakularny. I sprawia, że ma się ochotę na urlop w Chile.
#domy
Kalifornijskie zen
Ośrodek Echo w Rancho Mirage zaprojektowany przez AR&D Architects fascynuje prostymi formami architektury, wystrojem wnętrz i spektaklem natury wokół.
#domy
Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
Złote Wybrzeże nad Jeziorem Zuryskim to miejsce, gdzie Tina Turner, Roger Federer i przyjaciele rywalizują wystawnymi willami. Szwajcarskie studio „Think Architecture” wybudowało na przekór tam dyskretny „Dom w parku”.