Periodyk
MAGAZIN
Dom marzeń dla samochodu
#domy

Dom marzeń dla samochodu

Są tacy, którzy dla swoich pojazdów budują luksusowe garaże. Niektórzy idą nawet krok dalej. Klienci marki Aston Martin mogą teraz zbudować wokół ukochanego auta cały dom. Serce budynku: galeria dla samochodu.

Sceneria budzi skojarzenia z Jamesem Bondem i mogłaby być częścią scenografii nowego filmu. Luksusowy wóz tajnego agenta przebija przez cylindryczne akwarium. W części wypoczynkowej, umieszczonej przed nim, 007 odbiera swoje instrukcje. Wielkie kino. Tylko, że w tym przypadku to nie jest fikcja, lecz rzeczywiste zamówienie pasjonata automobili. Brytyjska legenda motoryzacji Aston Martin doskonale porusza się – nie zważając na recesje i kryzysy – w szeroko pojętej branży produktów luksusowych, pomagając klientom zaprezentować swoje pojazdy w należny im sposób.

Aston Martin Galleries and Lairs
Autofocus: Ten projekt bardziej przypomina centralę wywiadu niż salon.

Trzeba przyznać, że to logiczny krok. Producenci luksusowych samochodów od zawsze sprzedają znacznie więcej niż cztery kółka w najwyższej klasie cenowej. Chodzi o styl życia, którego nośnikiem mogą być również zegarki, okulary słoneczne czy torby podróżne. Po tym, jak Aston Martin rozszerzył już swoją ofertę o jacht wyścigowy i własną łódź podwodną, firma postanowiła się zatroszczyć również o indywidualne potrzeby mieszkaniowe swoich klientów. Do zespołu dołączają renomowani architekci, by stworzyć stosowny dom, w równej mierze dla auta, jak i jego właściciela.

Garaż to zakazane słowo

Konstruktorzy doskonale to wiedzą. Dla prawdziwego miłośnika garaż jest słowem zakazanym. W żadnym razie nie jest to miejsce, w którym samochód ma być zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy kradzieżą, jak powszechnie sądzą posiadacze aut używanych. Odpowiednim miejscem dla Astona Martina jest raczej galeria i scena, która wyeksponuje bolid poprzez dobraną architekturę i oświetlenie. Skrojone na miarę Service Automotive Galleries and Lairs dostarczane są przez dział personalizacji Q by Aston Martin – kolejne odniesienie do tajnego agenta Jej Królewskiej Mości.

Aston Martin, autogaleria
Autogaleria dostępna jest w stylu retro…
Aston Martin, autogaleria
…albo jako podziemna jaskinia Batmana.

Klienci mogą zlecić producentowi aut całą budowę domu. „Proszę sobie wyobrazić dom albo luksusową daczę, zbudowane wokół Państwa samochodu”, mówi Marek Reichman, CEO konstruktora aut. „Proszę sobie wyobrazić doskonałą przestrzeń do prezentowania Państwa motoryzacyjnych dzieł sztuki. Dzięki naszej nowej usłudze to możliwe.”

Reichman jeszcze bardziej pobudza wyobraźnię klientów: „Skrojona na miarę galeria Aston Martin może służyć wyeksponowaniu aut albo być częścią większego obszaru rozrywki np. z symulatorami. To otwiera przed właścicielami Astona Martina zupełnie nowy poziom doznań.”

Autogaleria Aston Martin
Dzięki autogalerii miłośnicy Astona Martina „wchodzą na wyższy poziom”.

Proszę sobie wyobrazić dom albo luksusową daczę, zbudowane wokół Państwa samochodu.

Marek Reichman, CEO Aston Martin

Połączenie przestrzeni mieszkalnej i automobili zyskało niedawno nowy wymiar dzięki budowie domów wypoczynkowych w Silverstone. Szczyt możliwości jest jednak jeszcze bardzo odległy.

Luksusowy dom á la Aston Martin

Producent samochodów z angielskiej wioski Gaydon stworzył dla stałego klienta dom w Hudson Valley, dwie godziny drogi od Manhattanu. Projekt dla całej parceli Sylvan Rock dostarczyło studio S3 Architecture. Dla Aston Martin jest to pierwsza, kompleksowa koncepcja domu i parceli, zgodna z Corporate Identity marki. Od 600-metrowego wjazdu po bungalowy dla gości i designerski domek na drzewie – wszystko ma pochodzić od jednego dostawcy i emanować stylem życia właściwym dla kultowego auta.

Sylvan Rock, Aston Martin, S3 Architecture
Sylvan Rock to dom i posiadłość w Hudson Valley, zaprojektowane przez Aston Martin i S3 Architecture.

Modele Aston Martin wstawione są na parterze w swego rodzaju gablotach, przeszklonych z każdej strony. Odpoczywając w umieszczonej przed nimi winiarni, gospodarze i goście mogą cieszyć się niezakłóconym widokiem rodzinnej floty.

Design w perspektywie 360 stopni

Zespół projektantów Aston Martin odpowiada za koncepcję wnętrz, w której postawiono na wyraziste linie, naturalne materiały i struktury. „W ramach współpracy z zespołem projektantów opracowaliśmy kreatywny proces, w którym podchodzimy do projektowania domu w sposób zbliżony do procesu powstawania samochodów Aston Martin. Tworzymy projekt w perspektywie 360 stopni, w którym nie dominuje żaden punkt widzenia ani żadna ze stron”, objaśnia Doug Maxwell z S3 Architecture.

Tworzymy projekt w perspektywie 360 stopni, w którym nie dominuje żaden punkt widzenia ani żadna ze stron.

Doug Maxwell, S3 Architecture

Autogaleria, Sylvan Rock
Z winiarni na parterze rozciąga się niezakłócony widok na flotę aut.
Koncepcja wnętrza, Sylvan Rock
Koncepcja wnętrza wyszła nieco ugładzona.

Wynikiem jest dom o maksymalnie otwartej konstrukcji ze szklanymi frontami na wszystkie strony świata, przez co przestrzeń mieszkalna powiększa się o otaczającą budynek przyrodę. Nieco ugładzone wnętrze dodatkowo zyska dzięki przyszłym śladom użytkowania przez właścicieli, z perfekcyjnej ekspozycji stając się żywym mieszkaniem.

Tekst: Gertraud Gerst

Zdjęcia: Aston Martin, S3 Architecture

Więcej artykułów:

Delikatne lądowanie
#domy
Delikatne lądowanie

Dom dwurodzinny o opisowej nazwie Two houses on the lake fascynuje swoją liniową bryłą i prostotą. Budynek zaprojektowany przez biuro architektoniczne Luiz Gaudenzi wkomponowuje się poza tym harmonijnie w imponujący krajobraz przyrody nieopodal Rio.

Powrót do korzeni
#domy
Powrót do korzeni

Ekologiczny projekt mieszkaniowy Roots stanie się nowym symbolem HafenCity w Hamburgu i najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech. O tym, co będzie jednoczyło jego przyszłych mieszkańców, mówi architekt Jan Störmer.

Mebel do zamieszkania
#domy
Mebel do zamieszkania

Drewno gięte wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji foteli i ławek o łagodnych kształtach. Tymczasem kanadyjscy architekci udowodnili, że można z niego zbudować cały dom - Fold house.

Wyznanie miłości do Nowego Jorku
#domy
Wyznanie miłości do Nowego Jorku

Mały luksus zamiast wielkich drapaczy chmur: deweloper GDSNY stawia na budynki dopasowane do otoczenia. Dziesięć kondygnacji „The Emerson” wyraźnie odróżnia się od megaprojektów Manhattanu. Nowy apartamentowiec w dzielnicy West Chelsea został okrzyknięty „wyznaniem miłości do Nowego Jorku”.

Mieszkania z orientalnego snu
#domy
Mieszkania z orientalnego snu

Gdy zostajemy w domu, chcemy cieszyć się pięknymi wnętrzami, nie rezygnując przy tym ze świeżego powietrza i zieleni. Orientalne mieszkania, wymarzone na pandemię, potrafią spełnić oba te życzenia. Irańskie biuro Saffar Studio zaprojektowało „Sarvestan” – architektoniczną odpowiedź na COVID-19.

Statek na lądzie!
#domy
Statek na lądzie!

Zaprojektowany przez GG-loop dom dwurodzinny Freebooter w Amsterdamie mistrzowsko oddaje hołd morskiej przeszłości Holandii i sztuce rzemieślniczej.

Dom jak mała wioska
#domy
Dom jak mała wioska

Na potrzeby działki na zboczu nad Lago Maggiore architekci z biura WDMRA opracowali dom Ri z wewnętrznymi dziedzińcami i zaułkami. Piąte piętro przenieśli na świeże powietrze.

Najwyższy wieżowiec świata
#domy
Najwyższy wieżowiec świata

Nowy wieżowiec Central Park Tower to niezmącony luksus. Osiągając 472,44 metry, jest najwyższą taką budowlą na świecie. Wystarczy siedem milionów euro za dwupokojowy apartament i już jesteście w domu!

Dobra izolacja akustyczna
#domy
Dobra izolacja akustyczna

Ta biała „twierdza” w środku osiedla pod Walencją ma dobrą izolację akustyczną. To musi być Casa del Silencio („Dom ciszy”): bo tutaj mieszka i tworzy pewien muzyk.

Bale w kształcie fali – luksusowy dom
#domy
Bale w kształcie fali – luksusowy dom

Mieszkanie w najwyższym komforcie na łonie majestatycznej natury jest marzeniem wielu. Fiński architekt Seppo Mäntylä zaprojektował luksusowy dom z bali, który idealnie pasuje do tego marzenia. Przytulny „Wave House” ostrożnie i pięknie wkomponowuje się w dziewiczy krajobraz.

Podwójny widok na morze
#domy
Podwójny widok na morze

Architekci Vitor Vilhena w projekcie domu Casa Dorfler w Lagos w Portugalii z rozmachem wyciągają maksimum z dostępnego miejsca i widoku. Motto (mieszkaniowe) mówiące o niezwracaniu na siebie uwagi jest tu jednak nieprawdziwe: dom po prostu rzuca się w oczy.

Jak wspaniałe jest małe?
#domy
Jak wspaniałe jest małe?

Można spędzać urlopy w namiocie. Można też wybrać minidomek, choćby elegancką kabinę LumiPod. Nasuwa się jednak pytanie: czy te domki tylko dobrze wyglądają, czy rzeczywiście ktoś je kupuje?

Na tropie oliwkowego szaleństwa
#domy
Na tropie oliwkowego szaleństwa

Któż nie marzy o tym, żeby zamieszkać w gaju oliwnym w którymś z południowych krajów? Grecka para kolekcjonerów dzieł sztuki spełniła właśnie to marzenie. Z bogactwem architektonicznej finezji.

Droga drewna to nie błąd
#domy
Droga drewna to nie błąd

Miasto Amsterdam chce osiągnąć „zerowy ślad węglowy netto”. Zrównoważone budynki, takie jak niedawno powstały, strzelisty wieżowiec z drewna „Haut”, powinny w tym pomóc.

Niech stanie się światłość!
#domy
Niech stanie się światłość!

Londyńska rodzina postanowiła wyrwać się z mroku ograniczeń ochrony konserwatorskiej kreatywnie wprowadzając światło słońca w ciasne wnętrza swojego szeregowca.

Porsche pośród garaży
#domy
Porsche pośród garaży

Na północnych peryferiach litewskiej stolicy, Wilna, prestiżowy dom, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Plazma, wywołuje sensację: tutaj naprawdę musi mieszkać Porsche!

Cliffhanger dla outsiderów
#domy
Cliffhanger dla outsiderów

Na dziewiczym klifie chilijskiego wybrzeża niemiecko-chilijskie małżeństwo wybudowało dom, który jest niewidoczny, a mimo to spektakularny. I sprawia, że ma się ochotę na urlop w Chile.

Kalifornijskie zen
#domy
Kalifornijskie zen

Ośrodek Echo w Rancho Mirage zaprojektowany przez AR&D Architects fascynuje prostymi formami architektury, wystrojem wnętrz i spektaklem natury wokół.

Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
#domy
Kryjówka na Złotym Wybrzeżu

Złote Wybrzeże nad Jeziorem Zuryskim to miejsce, gdzie Tina Turner, Roger Federer i przyjaciele rywalizują wystawnymi willami. Szwajcarskie studio „Think Architecture” wybudowało na przekór tam dyskretny „Dom w parku”.