Periodyk
MAGAZIN
Jak wspaniałe jest małe?
#domy

Jak wspaniałe jest małe?

Można spędzać urlopy w namiocie. Można też wybrać minidomek, choćby elegancką kabinę LumiPod. Nasuwa się jednak pytanie: czy te domki tylko dobrze wyglądają, czy rzeczywiście ktoś je kupuje?

Pewnie, że tak! Minidomki stały się teraz naprawdę modne. Wszędzie pojawiają się pomysły, które mają jedno wspólne założenie: mało przestrzeni, ale ogromna bliskość natury. Jednym z przykładów jest dom ÖÖD, który niczym kameleon próbuje wtopić się w swoje otoczenie. Innym – koncept coodo, który szykownym designem chce nas wywabić sprzed tradycyjnego kominka.

Minidomek: Trend czy chwilowy boom?

Kabina LumiPod jest aktualnie modnym tematem rozmów. Francuska firma Lumicene opatentowała projekt drzwi przesuwnych ze specjalnymi zaokrąglonymi szybami. Umożliwia to postawienie szykownego małego lokum w niemal każdym miejscu w ciągu dwóch dni. Ale o tym później.

Najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy to całe pudełko będące minidomkiem jest tylko fikcyjnym boomem, kojącym tęsknoty, czy rzeczywistym trendem, który dla kreatywnych firm jest okazją do zarobienia pieniędzy? Na początek jedna uwaga: nawet w świecie specjalistów zdania w tej sprawie są diametralnie podzielone. Podczas, gdy jedni mówią o zupełnie nowym ruchu, inni są pewni, że w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć tego rynku.

coodo: Cudowny klejnot
Koncept coodo urzeka designem…
Biuro Amazon
…a dom ÖÖD wyjątkową zdolnością do wtapiania się w otoczenie.

Co pomoże nam rozstrzygnąć ten spór? Oczywiście, badania. Związek Tiny House Verband przeprowadził niedawno wspólnie z platformą do projektowania minidomków LIVEE pierwsze w historii „Badania rynku minidomków”. Dzięki nim można lepiej poznać rynek, przynajmniej niemiecki. W odniesieniu do innych rynków, przeważnie środkowoeuropejskich, np. w Austrii i Szwajcarii, można tu doszukiwać się analogii.

Co mówią badania?

Co można znaleźć w badaniach? Pierwszy wniosek autorów: Rynek jest w ciągłym ruchu. Niemal co miesiąc pojawiają się nowi producenci minidomków. Oznacza to, że na tym rynku są też pieniądze. W badaniach stwierdzono konkretnie, że do 2022 roku w samych Niemczech rynek minidomków będzie wart około 3,9 miliarda euro. Fakt, że miesięcznie 165 000 użytkowników w Niemczech wpisuje w Google hasło „minidomek”, może tylko potwierdzić tę tezę.

58 000 potencjalnych inwestorów, zainteresowanych minidomkami

W dalszej części badania znajdujemy szczegóły. Według ekspertyzy 80 procent niemieckich jednoosobowych gospodarstw domowych, które planują budowę do 2022 roku, interesuje się najróżniejszymi alternatywnymi formami mieszkalnictwa. Całe 13 procent z nich wyobraża sobie, że mogłoby mieszkać w minidomku. To oznacza 58 000 potencjalnych inwestorów, zainteresowanych minidomkami!

Minidomek
Aktualnie szczególnie gorącym tematem na rynku minidomków jest kabina LumiPod.

W badaniu przeprowadzono ankiety wśród osób mieszkających już w takim minidomku. Wynik: Według badań rynkowych większość właścicieli minidomków kupuje je, żeby rzeczywiście zamieszkać w nich na stałe – większość, czyli 58 procent. Pozostałe 42 procent korzysta ze swojego domku w weekendy albo w wakacje.

Dlaczego ktokolwiek kupuje coś takiego?

Badania przeprowadzono także wśród producentów minidomków. Sprawdzono, co sądzą o swoich koncepcjach. 83 procent ankietowanych podaje, że najważniejszym motywem ich klientów do zakupu minidomku jest minimalizm. Na drugim miejscu znajduje się przystępna cena własnego lokum. Trzecim najważniejszym powodem według badań jest to, że ludzie chcą mieszkać w zgodzie ze zrównoważonym stylem życia.

Z tymi faktami zestawiono w badaniach interesujące dane, które pokazują, że rynek minidomków nie tylko istnieje, ale wręcz że jest niezbędny!

Według ekspertyzy 80 procent niemieckich jednoosobowych gospodarstw domowych, które planują budowę do 2022 roku, interesuje się najróżniejszymi alternatywnymi formami mieszkalnictwa. Całe 13 procent z nich wyobraża sobie, że mogłoby mieszkać w minidomku.

Pierwsze badania dotyczące minidomków

Autorzy wyliczają, że w Niemczech brakuje 1,9 miliona mieszkań w przystępnej cenie. W 75 procentach gospodarstw domowych mieszka tylko od jednej do dwóch osób, a 58 procent Niemców nie posiada mieszkania na własność. Poza tym, jak mówią badacze, od 2010 roku zbudowano o 34 procent mniej mieszkań socjalnych. Wniosek jest prosty: popyt musi istnieć.

Minidomek a prawo

Dlaczego zatem małe, ale wspaniałe domki nie stoją na każdym rogu? Powstałe niedawno pierwsze profesjonalne zrzeszenie branżowe, a zarazem zleceniodawca badań, widzi tu przede wszystkim problemy strukturalne: prawo budowlane jest niedostosowane, co stwarza przeszkody.. Banki spowalniają budowę, gdy dochodzi do kwestii dostępnych opcji finansowania. Wsparcia jest tyle, co nic, a samych działek, które nadawałyby się do opisywanych przedsięwzięć, jest za mało.

Budowa i rozbiórka w dwa dni

Właśnie ten aspekt jest powodem szczególnej dumy projektantów wspomnianej już wcześniej nowej kabiny LumiPod. Można ją zbudować prawie wszędzie w dwa dni. A następnie rozebrać. W dodatku domek nie spoczywa na żadnych podporach, nie pozostawia więc żadnych nieodwracalnych śladów w miejscach, w których stał.

Minidomek
Szklany front kabiny LumiPod zaprasza naturę…
Minidomek
…wprost do sypialni.

Ten minidomek o powierzchni 26 metrów kwadratowych (istnieją także dwie mniejsze opcje) powinna jednak robić wrażenie na swoich mieszkańcach. Właśnie dlatego stworzono, teraz już chroniony patentem, półokrągły szklany front. Zajmuje on 50 procent ścian zewnętrznych okrągłego minidomku i można go odsunąć jednym ruchem ręki. A dzięki temu natychmiast znaleźć się na łonie natury.

Pięciogwiazdkowy minidomek

Jak mówią twórcy: „LumiPod zapewnia panoramiczny widok na otoczenie, np. jezioro albo góry, a dzięki swojej elewacji harmonijnie wkomponowuje się w krajobraz”. Poza tym wnętrze domku przypomina pokój w pięciogwiazdkowym hotelu.

To znaczy: LumiPod mieści szykowną sypialnię, elegancki, a zarazem funkcjonalny aneks kuchenny, stylowy kącik jadalniany, łazienkę i dobrze ukrytą szafę wnękową.

Co sądzą sami twórcy?

„Kabina jest kompleksowo wyposażona w system Smart Home od Lutron, aby zmaksymalizować komfort i zapewnić jedyne w swoim rodzaju doznania – można powrócić na łono natury, jednocześnie leżąc w łóżku”, jak napisano w oficjalnym tekście prasowym. „Znosi granicę między wnętrzem a zewnętrzem i tym samym stwarza przestrzeń do niezapomnianych przeżyć”. Nieważne, czy kabinę postawiono w mieście, czy na wsi.

Jeżeli któryś ze wspomnianych w badaniach 58 000 inwestorów, zainteresowanych minidomkami, zdecyduje się na LumiPod, bardzo szybko będzie mógł się cieszyć ze swojego nowego lokum. Aktualny czas oczekiwania: od czterech do sześciu miesięcy. Cena: podawana tylko na zapytanie. Choć z pewnością nie tak mini jak domek.

Tekst: Johannes Stühlinger

Zdjęcia: Lumicene

Więcej artykułów:

Dom marzeń dla samochodu
#domy
Dom marzeń dla samochodu

Są tacy, którzy dla swoich pojazdów budują luksusowe garaże. Niektórzy idą nawet krok dalej. Klienci marki Aston Martin mogą teraz zbudować wokół ukochanego auta cały dom. Serce budynku: galeria dla samochodu.

Delikatne lądowanie
#domy
Delikatne lądowanie

Dom dwurodzinny o opisowej nazwie Two houses on the lake fascynuje swoją liniową bryłą i prostotą. Budynek zaprojektowany przez biuro architektoniczne Luiz Gaudenzi wkomponowuje się poza tym harmonijnie w imponujący krajobraz przyrody nieopodal Rio.

Powrót do korzeni
#domy
Powrót do korzeni

Ekologiczny projekt mieszkaniowy Roots stanie się nowym symbolem HafenCity w Hamburgu i najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech. O tym, co będzie jednoczyło jego przyszłych mieszkańców, mówi architekt Jan Störmer.

Mebel do zamieszkania
#domy
Mebel do zamieszkania

Drewno gięte wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji foteli i ławek o łagodnych kształtach. Tymczasem kanadyjscy architekci udowodnili, że można z niego zbudować cały dom - Fold house.

Wyznanie miłości do Nowego Jorku
#domy
Wyznanie miłości do Nowego Jorku

Mały luksus zamiast wielkich drapaczy chmur: deweloper GDSNY stawia na budynki dopasowane do otoczenia. Dziesięć kondygnacji „The Emerson” wyraźnie odróżnia się od megaprojektów Manhattanu. Nowy apartamentowiec w dzielnicy West Chelsea został okrzyknięty „wyznaniem miłości do Nowego Jorku”.

Mieszkania z orientalnego snu
#domy
Mieszkania z orientalnego snu

Gdy zostajemy w domu, chcemy cieszyć się pięknymi wnętrzami, nie rezygnując przy tym ze świeżego powietrza i zieleni. Orientalne mieszkania, wymarzone na pandemię, potrafią spełnić oba te życzenia. Irańskie biuro Saffar Studio zaprojektowało „Sarvestan” – architektoniczną odpowiedź na COVID-19.

Statek na lądzie!
#domy
Statek na lądzie!

Zaprojektowany przez GG-loop dom dwurodzinny Freebooter w Amsterdamie mistrzowsko oddaje hołd morskiej przeszłości Holandii i sztuce rzemieślniczej.

Dom jak mała wioska
#domy
Dom jak mała wioska

Na potrzeby działki na zboczu nad Lago Maggiore architekci z biura WDMRA opracowali dom Ri z wewnętrznymi dziedzińcami i zaułkami. Piąte piętro przenieśli na świeże powietrze.

Najwyższy wieżowiec świata
#domy
Najwyższy wieżowiec świata

Nowy wieżowiec Central Park Tower to niezmącony luksus. Osiągając 472,44 metry, jest najwyższą taką budowlą na świecie. Wystarczy siedem milionów euro za dwupokojowy apartament i już jesteście w domu!

Dobra izolacja akustyczna
#domy
Dobra izolacja akustyczna

Ta biała „twierdza” w środku osiedla pod Walencją ma dobrą izolację akustyczną. To musi być Casa del Silencio („Dom ciszy”): bo tutaj mieszka i tworzy pewien muzyk.

Bale w kształcie fali – luksusowy dom
#domy
Bale w kształcie fali – luksusowy dom

Mieszkanie w najwyższym komforcie na łonie majestatycznej natury jest marzeniem wielu. Fiński architekt Seppo Mäntylä zaprojektował luksusowy dom z bali, który idealnie pasuje do tego marzenia. Przytulny „Wave House” ostrożnie i pięknie wkomponowuje się w dziewiczy krajobraz.

Podwójny widok na morze
#domy
Podwójny widok na morze

Architekci Vitor Vilhena w projekcie domu Casa Dorfler w Lagos w Portugalii z rozmachem wyciągają maksimum z dostępnego miejsca i widoku. Motto (mieszkaniowe) mówiące o niezwracaniu na siebie uwagi jest tu jednak nieprawdziwe: dom po prostu rzuca się w oczy.

Na tropie oliwkowego szaleństwa
#domy
Na tropie oliwkowego szaleństwa

Któż nie marzy o tym, żeby zamieszkać w gaju oliwnym w którymś z południowych krajów? Grecka para kolekcjonerów dzieł sztuki spełniła właśnie to marzenie. Z bogactwem architektonicznej finezji.

Droga drewna to nie błąd
#domy
Droga drewna to nie błąd

Miasto Amsterdam chce osiągnąć „zerowy ślad węglowy netto”. Zrównoważone budynki, takie jak niedawno powstały, strzelisty wieżowiec z drewna „Haut”, powinny w tym pomóc.

Niech stanie się światłość!
#domy
Niech stanie się światłość!

Londyńska rodzina postanowiła wyrwać się z mroku ograniczeń ochrony konserwatorskiej kreatywnie wprowadzając światło słońca w ciasne wnętrza swojego szeregowca.

Porsche pośród garaży
#domy
Porsche pośród garaży

Na północnych peryferiach litewskiej stolicy, Wilna, prestiżowy dom, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Plazma, wywołuje sensację: tutaj naprawdę musi mieszkać Porsche!

Cliffhanger dla outsiderów
#domy
Cliffhanger dla outsiderów

Na dziewiczym klifie chilijskiego wybrzeża niemiecko-chilijskie małżeństwo wybudowało dom, który jest niewidoczny, a mimo to spektakularny. I sprawia, że ma się ochotę na urlop w Chile.

Kalifornijskie zen
#domy
Kalifornijskie zen

Ośrodek Echo w Rancho Mirage zaprojektowany przez AR&D Architects fascynuje prostymi formami architektury, wystrojem wnętrz i spektaklem natury wokół.

Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
#domy
Kryjówka na Złotym Wybrzeżu

Złote Wybrzeże nad Jeziorem Zuryskim to miejsce, gdzie Tina Turner, Roger Federer i przyjaciele rywalizują wystawnymi willami. Szwajcarskie studio „Think Architecture” wybudowało na przekór tam dyskretny „Dom w parku”.