Periodyk
MAGAZIN
Mebel do zamieszkania
#domy

Mebel do zamieszkania

Drewno gięte wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji foteli i ławek o łagodnych kształtach. Tymczasem kanadyjscy architekci udowodnili, że można z niego zbudować cały dom – Fold house.

Cóż to musiało być za uczucie! W roku 1836 Michael Thonet, po wieloletnich wysiłkach, stanął przed krzesłem, które wykonał z giętych elementów drewnianych. Nareszcie!

Ten ówczesny wizjoner nie mógł nawet marzyć, że jego metoda nadawania formy litemu drewnu przy użyciu pary zrewolucjonizuje świat mebli. Do dziś technika gięcia drewna odgrywa ogromną rolę w wystroju wnętrz. Swoje istotne miejsce znalazła również w budowie instrumentów muzycznych. Teraz wygląda na to, że wynalazek pana Thoneta namiesza nieco w świecie architektury.

Fold House, pełnia stylu Thoneta

Nowocześni architekci spoglądają na drewno inaczej. Przestaje być dla nich surowcem, często stając się doskonałym materiałem budowlanym. „W budowie domów drewno już dawno dorównuje betonowi” – co do tego eksperci nie mają wątpliwości. Dlatego nie powinno dziwić, że drewno napędza kreatywność poszukujących architektów.

Dowód możemy znaleźć w kanadyjskim Ontario. To tam znajduje się niedawno ukończony Fold House. Dom, zbudowany głównie z drewna i stali. Nie byłoby w tym krztyny sensacji, gdyby architekci ze studia Partisans nie zastąpili w wielkim stylu prostych belek giętymi, drewnianymi powierzchniami. Cała spektakularna konstrukcja dachu powstała z giętego dębu!

Fold House

Przy produkcji gigantycznych elementów skorzystano z techniki gięcia opracowanej przez Thoneta. „Przenieśliśmy technikę kompresyjno-parową z niewielkiego warsztatu wprost do świata gabarytów”, objaśniają przedstawiciele studia.

Wymiarowanie wilgotnego drewna jest trudne.

Na pierwszy rzut oka wydaje się to wszystko nieskomplikowane i logiczne. Jednak w takim przedsięwzięciu diabeł tkwi w szczegółach, co zresztą potwierdzają architekci: „W wyniku zastosowania tego procesu deski kurczą się nawet do 25 procent pierwotnej długości!” Dlatego możliwość precyzyjnej pracy jest bardzo ograniczona.

Rozwiązanie: „Dostarczyliśmy na plac budowy drewno o względnie dużej wilgotności i dopiero na miejscu nadaliśmy mu ostateczny kształt, a następnie pozostawiliśmy do wyschnięcia już po montażu” – mówią. W tym celu dla każdego elementu zbudowano nadmiarową ramę sklejkową, która wymuszała formowanie wilgotnego drewna dębowego w kształt potrzebny dla danego odcinka.

Kolejny element można było dołożyć dopiero po wysuszeniu poprzedniego. W ten sposób architekci prowadzili prace krok po kroku i mieli możliwość wykorzystywania każdego nowego elementu do kompensacji nieoczekiwanych odchyłek wymiarowych poprzednika.

Fold House
Fold House

Oczywiście nasuwa się pytanie, po co zadano sobie tyle trudu, by uzyskać gięty, drewniany dach. Odpowiedzi należy oczywiście doszukiwać się w wymaganiach inwestora. Zażyczył on sobie stworzenia na swojej posiadłości domu dla gości z basenem, który maksymalnie wtapiałby się w krajobraz (podobnie do „domu w lesie”). Dlatego już od samego początku było jasne, że należy wykorzystać tak dużo materiałów naturalnych, jak to możliwe.

kuchnia z jadalnią
łazienka

Skany 3D jako ważny punkt wyjścia

Decyzja o projekcie giętego, drewnianego dachu opiera się jednak przede wszystkim na wykonanych wcześniej skanach 3D. Dzięki nim można było precyzyjnie wymierzyć teren, aby dopasować projektowany obiekt niczym element układanki. Podążając tropem integracji Fold House ze znajdującą się tu skarpą, twórcy doszli do wersji z giętym, drewnianym dachem. Skany 3D były tu idealnym narzędziem. „Dzięki nim byliśmy w stanie wyprodukować bardzo precyzyjne formy sklejkowe”, mówią architekci.

basen

Wykorzystanie drewna jako głównego materiału wyposażenia wnętrz, na które składają się trzy sypialnie, kuchnia z jadalnią i salon, było logiczną konsekwencją. Z kolei łazienki, z połyskującą zielenią jaspisowych, kwadratowych płytek tworzą doskonały kontrapunkt. Spektakularnie robi się jednak dopiero po wskoczeniu do basenu. Zwierciadlana tafla odbijająca drewniane fale tworzy efekt nieosiągalny bez użycia wody. To po prostu magiczne!

Tekst: Johannes Stühlinger

Zdjęcia: Partisans Architects

Więcej artykułów:

Dom marzeń dla samochodu
#domy
Dom marzeń dla samochodu

Są tacy, którzy dla swoich pojazdów budują luksusowe garaże. Niektórzy idą nawet krok dalej. Klienci marki Aston Martin mogą teraz zbudować wokół ukochanego auta cały dom. Serce budynku: galeria dla samochodu.

Delikatne lądowanie
#domy
Delikatne lądowanie

Dom dwurodzinny o opisowej nazwie Two houses on the lake fascynuje swoją liniową bryłą i prostotą. Budynek zaprojektowany przez biuro architektoniczne Luiz Gaudenzi wkomponowuje się poza tym harmonijnie w imponujący krajobraz przyrody nieopodal Rio.

Powrót do korzeni
#domy
Powrót do korzeni

Ekologiczny projekt mieszkaniowy Roots stanie się nowym symbolem HafenCity w Hamburgu i najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech. O tym, co będzie jednoczyło jego przyszłych mieszkańców, mówi architekt Jan Störmer.

Wyznanie miłości do Nowego Jorku
#domy
Wyznanie miłości do Nowego Jorku

Mały luksus zamiast wielkich drapaczy chmur: deweloper GDSNY stawia na budynki dopasowane do otoczenia. Dziesięć kondygnacji „The Emerson” wyraźnie odróżnia się od megaprojektów Manhattanu. Nowy apartamentowiec w dzielnicy West Chelsea został okrzyknięty „wyznaniem miłości do Nowego Jorku”.

Mieszkania z orientalnego snu
#domy
Mieszkania z orientalnego snu

Gdy zostajemy w domu, chcemy cieszyć się pięknymi wnętrzami, nie rezygnując przy tym ze świeżego powietrza i zieleni. Orientalne mieszkania, wymarzone na pandemię, potrafią spełnić oba te życzenia. Irańskie biuro Saffar Studio zaprojektowało „Sarvestan” – architektoniczną odpowiedź na COVID-19.

Statek na lądzie!
#domy
Statek na lądzie!

Zaprojektowany przez GG-loop dom dwurodzinny Freebooter w Amsterdamie mistrzowsko oddaje hołd morskiej przeszłości Holandii i sztuce rzemieślniczej.

Dom jak mała wioska
#domy
Dom jak mała wioska

Na potrzeby działki na zboczu nad Lago Maggiore architekci z biura WDMRA opracowali dom Ri z wewnętrznymi dziedzińcami i zaułkami. Piąte piętro przenieśli na świeże powietrze.

Najwyższy wieżowiec świata
#domy
Najwyższy wieżowiec świata

Nowy wieżowiec Central Park Tower to niezmącony luksus. Osiągając 472,44 metry, jest najwyższą taką budowlą na świecie. Wystarczy siedem milionów euro za dwupokojowy apartament i już jesteście w domu!

Dobra izolacja akustyczna
#domy
Dobra izolacja akustyczna

Ta biała „twierdza” w środku osiedla pod Walencją ma dobrą izolację akustyczną. To musi być Casa del Silencio („Dom ciszy”): bo tutaj mieszka i tworzy pewien muzyk.

Bale w kształcie fali – luksusowy dom
#domy
Bale w kształcie fali – luksusowy dom

Mieszkanie w najwyższym komforcie na łonie majestatycznej natury jest marzeniem wielu. Fiński architekt Seppo Mäntylä zaprojektował luksusowy dom z bali, który idealnie pasuje do tego marzenia. Przytulny „Wave House” ostrożnie i pięknie wkomponowuje się w dziewiczy krajobraz.

Podwójny widok na morze
#domy
Podwójny widok na morze

Architekci Vitor Vilhena w projekcie domu Casa Dorfler w Lagos w Portugalii z rozmachem wyciągają maksimum z dostępnego miejsca i widoku. Motto (mieszkaniowe) mówiące o niezwracaniu na siebie uwagi jest tu jednak nieprawdziwe: dom po prostu rzuca się w oczy.

Jak wspaniałe jest małe?
#domy
Jak wspaniałe jest małe?

Można spędzać urlopy w namiocie. Można też wybrać minidomek, choćby elegancką kabinę LumiPod. Nasuwa się jednak pytanie: czy te domki tylko dobrze wyglądają, czy rzeczywiście ktoś je kupuje?

Na tropie oliwkowego szaleństwa
#domy
Na tropie oliwkowego szaleństwa

Któż nie marzy o tym, żeby zamieszkać w gaju oliwnym w którymś z południowych krajów? Grecka para kolekcjonerów dzieł sztuki spełniła właśnie to marzenie. Z bogactwem architektonicznej finezji.

Droga drewna to nie błąd
#domy
Droga drewna to nie błąd

Miasto Amsterdam chce osiągnąć „zerowy ślad węglowy netto”. Zrównoważone budynki, takie jak niedawno powstały, strzelisty wieżowiec z drewna „Haut”, powinny w tym pomóc.

Niech stanie się światłość!
#domy
Niech stanie się światłość!

Londyńska rodzina postanowiła wyrwać się z mroku ograniczeń ochrony konserwatorskiej kreatywnie wprowadzając światło słońca w ciasne wnętrza swojego szeregowca.

Porsche pośród garaży
#domy
Porsche pośród garaży

Na północnych peryferiach litewskiej stolicy, Wilna, prestiżowy dom, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Plazma, wywołuje sensację: tutaj naprawdę musi mieszkać Porsche!

Cliffhanger dla outsiderów
#domy
Cliffhanger dla outsiderów

Na dziewiczym klifie chilijskiego wybrzeża niemiecko-chilijskie małżeństwo wybudowało dom, który jest niewidoczny, a mimo to spektakularny. I sprawia, że ma się ochotę na urlop w Chile.

Kalifornijskie zen
#domy
Kalifornijskie zen

Ośrodek Echo w Rancho Mirage zaprojektowany przez AR&D Architects fascynuje prostymi formami architektury, wystrojem wnętrz i spektaklem natury wokół.

Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
#domy
Kryjówka na Złotym Wybrzeżu

Złote Wybrzeże nad Jeziorem Zuryskim to miejsce, gdzie Tina Turner, Roger Federer i przyjaciele rywalizują wystawnymi willami. Szwajcarskie studio „Think Architecture” wybudowało na przekór tam dyskretny „Dom w parku”.