Periodyk
MAGAZIN
Mieszkania z orientalnego snu
#domy

Mieszkania z orientalnego snu

Gdy zostajemy w domu, chcemy cieszyć się pięknymi wnętrzami, nie rezygnując przy tym ze świeżego powietrza i zieleni. Orientalne mieszkania, wymarzone na pandemię, potrafią spełnić oba te życzenia. Irańskie biuro Saffar Studio zaprojektowało „Sarvestan” – architektoniczną odpowiedź na COVID-19.

W końcu przychodzi moment, gdy mamy dość majsterkowania, chlebka bananowego i yogi online. Pandemia sprawiła, że nawet najbardziej zagorzali kanapowcy pragną uciech dostępnych tylko na zewnątrz. Sytuacja jest tym gorsza, że nie wiadomo, kiedy skończą się lockdowny i ograniczenia. Jeśli wierzyć różnym ekspertom, może się okazać, że COVID-19 nie jest ostatnim wirusem skazującym nas na areszt domowy. Daje to do myślenia architektom, którzy zastanawiają się, co mogłoby uczynić życie w kwarantannie znośniejszym. Piękny projekt pochodzi ze Wschodu: Teherańskie biuro Saffar Studio planuje stworzyć „Sarvestan” – mieszkania wymarzone na pandemię. Mają wiele do zaoferowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Projekt z tysiąca i jednej nocy

Pomysły na to, jak budynki mieszkalne i miasta mogłyby lepiej sprostać nadchodzącym kryzysom, pojawiają się już także w innych miejscach. Na przykład amerykański architekt Ro Shroff widzi przyszłość urbanistyki w specjalnych, wybudowanych z drewna drapaczach chmur z pustym środkiem. Z kolei hiszpańskie biuro Guallart Architects zachwyciło chińskie jury konkursowe projektem opartym na podobieństwach do tradycyjnych europejskich dzielnic miejskich. Tymczasem Saffar Studio idzie zupełnie inną drogą. Zespół zainspirował się starymi perskimi ogrodami, zmodyfikował je i stworzył na ich podstawie koncept nowoczesnego kompleksu mieszkalnego.


Dużo miejsca, świeżego powietrza i zieleni: mieszkania ze snu, idealne na czasy pandemii od Saffar Studio gwarantują najwyższą jakość życia, także w czasach kryzysu. (Zdjęcie: Saffar Studio)
Dużo miejsca, świeżego powietrza i zieleni: mieszkania wymarzone na pandemię od Saffar Studio gwarantują najwyższą jakość życia, także w czasach kryzysu.

Projekt eleganckich, orientalnych mieszkań, wymarzonych na pandemię, powstał na bazie „kwadratu myśli”. Pierwszy wierzchołek: budynek i jego struktura w kontekście urbanistycznym. Drugi woerzchołek: pomysły architektów. Trzeci wierzchołek: życzenia i oczekiwania klientów. I wierzchołek czwarty: wytyczne i zarządzenia miasta. W centralnym punkci procesu projektowego zespół Saffar Studio umieścił jasny cel: „Musimy sprostać wyzwaniom dzisiejszych czasów i wyzwaniom epoki”.

Prosta formuła, złożony cel

Według architektów celem wynikającym z tej formuły było znalezienie rozwiązania, które odpowiadałoby na wyzwania i dopasowałoby się do aktualnej sytuacji. Na pierwszy plan wysuwa się tu ryzyko kolejnych kryzysów zdrowotnych, ograniczających swobodę podróżowania i diametralnie zmieniających dotychczasowej wymagania wobec własnego lokum.

Mieszkania z orientalnego snu, wymarzone na pandemię (Zdjęcie: Saffar Studio)

Wymarzone na pandemię – w domu, wśród zieleni

Ostateczny rezultat jest zbliżony do ogrodów wertykalnych. Jako swoisty pawilon wydaje się wznosić ku niebu. Przestronne wnętrza oferują miejsce do różnorodnego wykorzystania. Ich elastyczne rozmieszczenie i intensywne wykorzystanie światła dziennego sprawia, że będzie się tam wygodnie mieszkać, odpoczywać, ale też pracować. Odpowiednio duże są też należące do budynku centrum fitness, lobby i basen.. Wszystko po to, aby móc zachować odpowiedni dystans, jeśli aktualna sytuacja będzie tego wymagać. We własnych czterech ścianach, ale także w częściach wspólnych.

Bezpieczne rozrywki po pracy: w przestronnej hali basenowej należącej do mieszkań ze snu, wymarzonych na pandemię. (Zdjęcie: Saffar Studio)
Rozrywka z bezpiecznym dystansem: w obszernej hali basenowej i…
Mieszkania ze snu, wymarzone na pandemię: W przestronnym centrum fitness także możliwy jest bezpieczny wypoczynek. (Zdjęcie: Saffar Studio)
…w przestronnym centrum fitness możliwy jest beztroski wypoczynek.

Pomysł architektów na centralny dziedziniec dla mieszkań ze snu, idealnych na czasy pandemii, uległ zmianom. Zamiast umieszczenia upragnionych terenów zielonych w środku obiektu, „podzielono” je w projekcie i rozmieszczono po bokach i na bryle budynku. Dzięki temu otrzymano wiele obszernych i multifunkcjonalnych, zielonych stref.

Niczym zielona „kostka cudów”

Z zewnątrz „Sarvestan” przypomina trochę obróconą kostkę Rubika, z której wyjęto pojedyncze elementy. Położone dookoła, pokryte zielenią tarasy sprawiają, że kompleks wygląda jak uporządkowane, ale poprzesuwane względem siebie pudełka na stosie.

Mieszkania z orientalnego snu, wymarzone na pandemię (Zdjęcie: Saffar Studio)
Mieszkania z orientalnego snu, wymarzone na pandemię (Zdjęcie: Saffar Studio)

Wyjątkowy wygląd opiera się na dwóch podstawowych pomysłach architektów: postępowali według „wzoru kwadratu o 9 polach” i poobracali piętra  względem siebie. Celem tej strategii jest zapewnienie mieszkańcom dostępu do światła dziennego, stref na otwartym i półotwartym powietrzu z widokiem z góry oraz służących do komunikacji części wspólnych, a jednocześnie ochrony sfery prywatnej.

Mieszkania z orientalnego snu, wymarzone na pandemię (Zdjęcie: Saffar Studio)
Mieszkania z orientalnego snu, wymarzone na pandemię (Zdjęcie: Saffar Studio)

Mieszkania wymarzone na pandemię, są specjalnie dostosowane do warunków klimatycznych wybranej lokalizacji w Teheranie. Pod szczególną uwagę wzięto promieniowanie słoneczne i charakterystyczne dla tego miejsca wiatry. W kontekście miasta pomyślano również o atrakcyjnych drogach dla pieszych. A także o powierzchniach zielonych po wszystkich zewnętrznych stronach budynku. Foyer „płynie” niejako pośród ogrodu.

Mieszkania z orientalnego snu, wymarzone na pandemię (Zdjęcie: Saffar Studio)
Koncepcja projektu „Sarvestan” bierze pod uwagę warunki klimatyczne i nasłonecznienie. (Zdjęcie: Saffar Studio)

Aby mieszkania ze snu, idealne na czasy pandemii, uczynić bezpiecznym miejscem, architekci wpadli na oryginalny pomysł. Ograniczyli liczbę mieszkań na każdym piętrze do maksymalnie dwóch. Do każdego z nich prowadzą osobne schody ruchome i windy w dwóch osobnych lobby. Wszystkie mają dwa oddzielne wejścia: w części prywatnej, a także w części publicznej.

Bastion przeciw infekcjom

Przy jednym z każdych dwóch wejść usytuowano odizolowaną „śluzę”. Jest ona wyposażone w urządzenia do zmywania naczyń i czyszczenia odzieży. Jest tam też kabina prysznicowa. Dzięki temu można zapobiec przenoszeniu czynników chorobotwórczych do domu. Śluza wyposażona jest w dwie osobne pary drzwi. Jedne drzwi prowadzą do lobby na piętrze. Drugie do frontowego wejścia do mieszkania.

Mieszkania z orientalnego snu, wymarzone na pandemię (Zdjęcie: Saffar Studio)

Obok tego rodzaju przemyślanych środków bezpieczeństwa mieszkania ze snu, idealne na czasy pandemii od Saffar Studio, oferują także duży komfort. W kompleksie znajdują się salon kosmetyczny, pralnia, pomieszczenia do pracy, sala konferencyjna, kino, sala fitness, kawiarnia i duży ogród na dachu. Wszystkie publiczne pomieszczenia – jak basen, sala konferencyjna i kawiarnia – mają wyjścia na otwartą przestrzeń tarasów lub wewnętrznych dziedzińców budynku.

Zapraszające wejście i zabezpieczenia: mieszkania ze snu, wymarzone na pandemię są dobrze przemyślane. (Zdjęcie: Saffar Studio)
Za zapraszającym wejściem na mieszkańców i gości czekają zabezpieczenia…
Wysokie, duże lobby zaprasza do komunikacji. (Zdjęcie: Saffar Studio)
…i wysokie lobby ułatwiające komunikację.

Odpowiedzią na miejskie zanieczyszczenie powietrza jest bujna roślinność połączona z budynkiem. Architekci nie traktują jej tylko jako dekoracji. Jest ona istotnym elementem projektu i czymś więcej niż jedynie barierą przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. Liściaste i wiecznie zielone rośliny mają za zadanie poprawiać jakość powietrza i z każdą kolejną porą roku zanurzać „Sarvestan” w nowej feerii barw.

Pełne cyprysów mieszkania wymarzone na pandemię

Jedna z roślin, ozdabiających budynek, miała także wpływ na nazwę projektu. Na cześć tradycyjnych ogrodów i mitycznej roli cyprysów w historii Iranu Saffar Studio określiło projekt mianem „Sarvestan”. Od dawien dawna roślina „sarw” (w języku perskim „cyprys”) jest ceniona za swoją trwałość i wiecznie zielony kolor, niezależnie od etapu wzrostu. Miasto Sarvestan w prowincji Fars, z historycznym, zbudowanym z niewypalanej cegły pałacem o tej samej nazwie, odgrywa ważną rolę w irańskiej historii sztuki.Nie mniej jednak popularny jest cały ały region, znany ze swojej różnorodnej roślinności tropikalnej i subtropikalnej.

Wygodne życie, nawet w razie kwarantanny: dzięki projektowi Saffar Studio jest to możliwe. (Zdjęcie: Saffar Studio)
Wygodne życie, nawet w razie kwarantanny: dzięki projektowi Saffar Studio jest to możliwe.

Projekt „Sarvestan” jest pracą Saffar Studio złożoną w konkursie Nexa Group, specjalistów w tworzeniu luksusowych nieruchomości. To, czy mieszkania ze snu, idealne na czasy pandemii, powstaną, jest jeszcze sprawą otwartą. Jednak pomysły zespołu Ahmada Saffara obiecują jakość życia, która będzie ratunkiem w czasach kryzysu. Pomysły te mają sens – szczególnie dla tych wszystkich, których swoboda jest aktualnie ograniczona, i którzy bez dostępu do terenu na świeżym powietrzu i zieleni muszą z utęsknieniem czekać na koniec obostrzeń.

Tekst: Elisabeth Schneyder

Zdjęcia: (Zdjęcie: Saffar Studio)

Więcej artykułów:

Dom marzeń dla samochodu
#domy
Dom marzeń dla samochodu

Są tacy, którzy dla swoich pojazdów budują luksusowe garaże. Niektórzy idą nawet krok dalej. Klienci marki Aston Martin mogą teraz zbudować wokół ukochanego auta cały dom. Serce budynku: galeria dla samochodu.

Delikatne lądowanie
#domy
Delikatne lądowanie

Dom dwurodzinny o opisowej nazwie Two houses on the lake fascynuje swoją liniową bryłą i prostotą. Budynek zaprojektowany przez biuro architektoniczne Luiz Gaudenzi wkomponowuje się poza tym harmonijnie w imponujący krajobraz przyrody nieopodal Rio.

Powrót do korzeni
#domy
Powrót do korzeni

Ekologiczny projekt mieszkaniowy Roots stanie się nowym symbolem HafenCity w Hamburgu i najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech. O tym, co będzie jednoczyło jego przyszłych mieszkańców, mówi architekt Jan Störmer.

Mebel do zamieszkania
#domy
Mebel do zamieszkania

Drewno gięte wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji foteli i ławek o łagodnych kształtach. Tymczasem kanadyjscy architekci udowodnili, że można z niego zbudować cały dom - Fold house.

Wyznanie miłości do Nowego Jorku
#domy
Wyznanie miłości do Nowego Jorku

Mały luksus zamiast wielkich drapaczy chmur: deweloper GDSNY stawia na budynki dopasowane do otoczenia. Dziesięć kondygnacji „The Emerson” wyraźnie odróżnia się od megaprojektów Manhattanu. Nowy apartamentowiec w dzielnicy West Chelsea został okrzyknięty „wyznaniem miłości do Nowego Jorku”.

Statek na lądzie!
#domy
Statek na lądzie!

Zaprojektowany przez GG-loop dom dwurodzinny Freebooter w Amsterdamie mistrzowsko oddaje hołd morskiej przeszłości Holandii i sztuce rzemieślniczej.

Dom jak mała wioska
#domy
Dom jak mała wioska

Na potrzeby działki na zboczu nad Lago Maggiore architekci z biura WDMRA opracowali dom Ri z wewnętrznymi dziedzińcami i zaułkami. Piąte piętro przenieśli na świeże powietrze.

Najwyższy wieżowiec świata
#domy
Najwyższy wieżowiec świata

Nowy wieżowiec Central Park Tower to niezmącony luksus. Osiągając 472,44 metry, jest najwyższą taką budowlą na świecie. Wystarczy siedem milionów euro za dwupokojowy apartament i już jesteście w domu!

Dobra izolacja akustyczna
#domy
Dobra izolacja akustyczna

Ta biała „twierdza” w środku osiedla pod Walencją ma dobrą izolację akustyczną. To musi być Casa del Silencio („Dom ciszy”): bo tutaj mieszka i tworzy pewien muzyk.

Bale w kształcie fali – luksusowy dom
#domy
Bale w kształcie fali – luksusowy dom

Mieszkanie w najwyższym komforcie na łonie majestatycznej natury jest marzeniem wielu. Fiński architekt Seppo Mäntylä zaprojektował luksusowy dom z bali, który idealnie pasuje do tego marzenia. Przytulny „Wave House” ostrożnie i pięknie wkomponowuje się w dziewiczy krajobraz.

Podwójny widok na morze
#domy
Podwójny widok na morze

Architekci Vitor Vilhena w projekcie domu Casa Dorfler w Lagos w Portugalii z rozmachem wyciągają maksimum z dostępnego miejsca i widoku. Motto (mieszkaniowe) mówiące o niezwracaniu na siebie uwagi jest tu jednak nieprawdziwe: dom po prostu rzuca się w oczy.

Jak wspaniałe jest małe?
#domy
Jak wspaniałe jest małe?

Można spędzać urlopy w namiocie. Można też wybrać minidomek, choćby elegancką kabinę LumiPod. Nasuwa się jednak pytanie: czy te domki tylko dobrze wyglądają, czy rzeczywiście ktoś je kupuje?

Na tropie oliwkowego szaleństwa
#domy
Na tropie oliwkowego szaleństwa

Któż nie marzy o tym, żeby zamieszkać w gaju oliwnym w którymś z południowych krajów? Grecka para kolekcjonerów dzieł sztuki spełniła właśnie to marzenie. Z bogactwem architektonicznej finezji.

Droga drewna to nie błąd
#domy
Droga drewna to nie błąd

Miasto Amsterdam chce osiągnąć „zerowy ślad węglowy netto”. Zrównoważone budynki, takie jak niedawno powstały, strzelisty wieżowiec z drewna „Haut”, powinny w tym pomóc.

Niech stanie się światłość!
#domy
Niech stanie się światłość!

Londyńska rodzina postanowiła wyrwać się z mroku ograniczeń ochrony konserwatorskiej kreatywnie wprowadzając światło słońca w ciasne wnętrza swojego szeregowca.

Porsche pośród garaży
#domy
Porsche pośród garaży

Na północnych peryferiach litewskiej stolicy, Wilna, prestiżowy dom, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Plazma, wywołuje sensację: tutaj naprawdę musi mieszkać Porsche!

Cliffhanger dla outsiderów
#domy
Cliffhanger dla outsiderów

Na dziewiczym klifie chilijskiego wybrzeża niemiecko-chilijskie małżeństwo wybudowało dom, który jest niewidoczny, a mimo to spektakularny. I sprawia, że ma się ochotę na urlop w Chile.

Kalifornijskie zen
#domy
Kalifornijskie zen

Ośrodek Echo w Rancho Mirage zaprojektowany przez AR&D Architects fascynuje prostymi formami architektury, wystrojem wnętrz i spektaklem natury wokół.

Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
#domy
Kryjówka na Złotym Wybrzeżu

Złote Wybrzeże nad Jeziorem Zuryskim to miejsce, gdzie Tina Turner, Roger Federer i przyjaciele rywalizują wystawnymi willami. Szwajcarskie studio „Think Architecture” wybudowało na przekór tam dyskretny „Dom w parku”.