Periodyk
MAGAZIN
Porsche pośród garaży
#domy

Porsche pośród garaży

Na północnych peryferiach litewskiej stolicy, Wilna, prestiżowy dom, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Plazma, wywołuje sensację: tutaj naprawdę musi mieszkać Porsche!

Miłość pasjonatów motoryzacji do własnych czterech kółek jest często bezgraniczna. Chętnie budują oni osobiste relacje ze swoimi pojazdami. Cztery kółka mogą nawet zastąpić partnerów, z którymi chce się dzielić najpiękniejsze chwile.

Garaż ze szkła

Często dokręca się śruby, poleruje karoserię, krąży dookoła auta i spędza razem dużo czasu. Jednak to, co sprawia prawdziwym motoryzacyjnym zapaleńcom najwięcej radości to prezentacja swojego warczącego cacka. A pierwsze miejsce w wyścigu o perfekcyjną ekspozycję definitywnie wędruje do właściciela tak zwanego „Domu Smilgu”. Oznacza to tyle, co „powyginany dom” i nawiązuje do wrażenia powykręcania, które odczuwamy, gdy patrzymy na architekturę tego obiektu.

Tworzy ją tutaj nie tylko przestrzeń mieszkalna, ale też w pełni przeszklony garaż! Auto właściciela zyskuje mnóstwo uwagi, co oczywiście jest pożądane.

Porsche pośród garaży
Porsche pośród garaży

Porsche tu mieszka

Serce budynku, szklany garaż, świadomie zaprojektowano tak, aby przyciągał spojrzenia. Dlatego część parteru wygląda jak showroom dla czterokołowego ulubieńca. Od ukończenia budowy na początku roku, dni smutnego pozostawania w cieniu, w ciemnym garażu są już historią dla szosowego klejnotu właściciela domu (chodzi zresztą o Porsche cayenne w kolorze srebrny metallic ze wszelkimi możliwymi gadżetami).

Przez kolejne całkowicie przeszklone drzwi kierowcy tej super bryki mogą przejść bezpośrednio z „domu auta” do wnętrza właściwego domu. Na początek jedna uwaga: wejście też można zobaczyć.

W realizacji domu Smilgu biuro architektoniczne Plazma stawia na nowoczesną architekturę połączoną z gustowną prostotą. Budynek przekonuje jasnymi, prostymi liniami, a dzięki kompaktowej i symetrycznej formie idealnie wkomponowuje się w podłoże i naturalne otoczenie. Drewniane okładziny tworzą przy tym płynne przejście do rosnących wokół drzew.

Dom z trzema sypialniami ma dookoła salon o podwójnej wysokości, który dzięki idealnie rozmieszczonym oknom gwarantuje widok na otaczającą zieleń. Główne strefy mieszkalne znajdują się w tylnej części domu, aby zapewnić perspektywę na krajobraz i prywatność, którą oferuje teren położony na uboczu.

Dużo słońca, ale też wystarczająco dużo cienia

Duża powierzchnia okien łączy tutaj wnętrza z naturą i wpuszcza światło słoneczne do środka. Ogromna, szklana ściana jest ramą salonu, cofniętą względem wystającego nad nią dachu.

W gorących, letnich miesiącach taka konstrukcja okazuje się logiczna i daje potrzebny cień. Część salonu mieszkańcy przeznaczyli na jadalnię, która otwiera się na duży zadaszony taras. Idealny na letnie wieczory przy grillu na świeżym powietrzu.

Tu mieszka Porsche

Gdzie miejsce na prywatność?

Północna strona domu Smilgu wychodzi na ulicę. Wyróżnia się w większości zamkniętą fasadą. Na górnym piętrze, na które można wejść schodami w kształcie litery U, znajdują się prywatne pokoje, np. główna sypialnia domu Smilgu. Dysponuje ona własną łazienką i garderobą, ukrytą za drewnianą okładziną, która chroni przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz.

Porsche może przyciągać wzrok

Ten budynek istotnie domaga się uwagi. I na pewno ją otrzymuje! Ostatecznie nie chodzi tu tylko o zwyczajny dom z trzema sypialniami: dom Smilgu wyraźnie pokazuje, że garaż nie musi być szarą i nudną koniecznością, ale wspaniałym elementem architektury.

W każdym razie puchar za najlepszy garaż bezsprzecznie wędruje do Wilna.

Tekst: Sandra Rainer

Zdjęcia: Plazma Architecture Studio

Więcej artykułów:

Dom marzeń dla samochodu
#domy
Dom marzeń dla samochodu

Są tacy, którzy dla swoich pojazdów budują luksusowe garaże. Niektórzy idą nawet krok dalej. Klienci marki Aston Martin mogą teraz zbudować wokół ukochanego auta cały dom. Serce budynku: galeria dla samochodu.

Delikatne lądowanie
#domy
Delikatne lądowanie

Dom dwurodzinny o opisowej nazwie Two houses on the lake fascynuje swoją liniową bryłą i prostotą. Budynek zaprojektowany przez biuro architektoniczne Luiz Gaudenzi wkomponowuje się poza tym harmonijnie w imponujący krajobraz przyrody nieopodal Rio.

Powrót do korzeni
#domy
Powrót do korzeni

Ekologiczny projekt mieszkaniowy Roots stanie się nowym symbolem HafenCity w Hamburgu i najwyższym drewnianym wieżowcem w Niemczech. O tym, co będzie jednoczyło jego przyszłych mieszkańców, mówi architekt Jan Störmer.

Mebel do zamieszkania
#domy
Mebel do zamieszkania

Drewno gięte wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji foteli i ławek o łagodnych kształtach. Tymczasem kanadyjscy architekci udowodnili, że można z niego zbudować cały dom - Fold house.

Wyznanie miłości do Nowego Jorku
#domy
Wyznanie miłości do Nowego Jorku

Mały luksus zamiast wielkich drapaczy chmur: deweloper GDSNY stawia na budynki dopasowane do otoczenia. Dziesięć kondygnacji „The Emerson” wyraźnie odróżnia się od megaprojektów Manhattanu. Nowy apartamentowiec w dzielnicy West Chelsea został okrzyknięty „wyznaniem miłości do Nowego Jorku”.

Mieszkania z orientalnego snu
#domy
Mieszkania z orientalnego snu

Gdy zostajemy w domu, chcemy cieszyć się pięknymi wnętrzami, nie rezygnując przy tym ze świeżego powietrza i zieleni. Orientalne mieszkania, wymarzone na pandemię, potrafią spełnić oba te życzenia. Irańskie biuro Saffar Studio zaprojektowało „Sarvestan” – architektoniczną odpowiedź na COVID-19.

Statek na lądzie!
#domy
Statek na lądzie!

Zaprojektowany przez GG-loop dom dwurodzinny Freebooter w Amsterdamie mistrzowsko oddaje hołd morskiej przeszłości Holandii i sztuce rzemieślniczej.

Dom jak mała wioska
#domy
Dom jak mała wioska

Na potrzeby działki na zboczu nad Lago Maggiore architekci z biura WDMRA opracowali dom Ri z wewnętrznymi dziedzińcami i zaułkami. Piąte piętro przenieśli na świeże powietrze.

Najwyższy wieżowiec świata
#domy
Najwyższy wieżowiec świata

Nowy wieżowiec Central Park Tower to niezmącony luksus. Osiągając 472,44 metry, jest najwyższą taką budowlą na świecie. Wystarczy siedem milionów euro za dwupokojowy apartament i już jesteście w domu!

Dobra izolacja akustyczna
#domy
Dobra izolacja akustyczna

Ta biała „twierdza” w środku osiedla pod Walencją ma dobrą izolację akustyczną. To musi być Casa del Silencio („Dom ciszy”): bo tutaj mieszka i tworzy pewien muzyk.

Bale w kształcie fali – luksusowy dom
#domy
Bale w kształcie fali – luksusowy dom

Mieszkanie w najwyższym komforcie na łonie majestatycznej natury jest marzeniem wielu. Fiński architekt Seppo Mäntylä zaprojektował luksusowy dom z bali, który idealnie pasuje do tego marzenia. Przytulny „Wave House” ostrożnie i pięknie wkomponowuje się w dziewiczy krajobraz.

Podwójny widok na morze
#domy
Podwójny widok na morze

Architekci Vitor Vilhena w projekcie domu Casa Dorfler w Lagos w Portugalii z rozmachem wyciągają maksimum z dostępnego miejsca i widoku. Motto (mieszkaniowe) mówiące o niezwracaniu na siebie uwagi jest tu jednak nieprawdziwe: dom po prostu rzuca się w oczy.

Jak wspaniałe jest małe?
#domy
Jak wspaniałe jest małe?

Można spędzać urlopy w namiocie. Można też wybrać minidomek, choćby elegancką kabinę LumiPod. Nasuwa się jednak pytanie: czy te domki tylko dobrze wyglądają, czy rzeczywiście ktoś je kupuje?

Na tropie oliwkowego szaleństwa
#domy
Na tropie oliwkowego szaleństwa

Któż nie marzy o tym, żeby zamieszkać w gaju oliwnym w którymś z południowych krajów? Grecka para kolekcjonerów dzieł sztuki spełniła właśnie to marzenie. Z bogactwem architektonicznej finezji.

Droga drewna to nie błąd
#domy
Droga drewna to nie błąd

Miasto Amsterdam chce osiągnąć „zerowy ślad węglowy netto”. Zrównoważone budynki, takie jak niedawno powstały, strzelisty wieżowiec z drewna „Haut”, powinny w tym pomóc.

Niech stanie się światłość!
#domy
Niech stanie się światłość!

Londyńska rodzina postanowiła wyrwać się z mroku ograniczeń ochrony konserwatorskiej kreatywnie wprowadzając światło słońca w ciasne wnętrza swojego szeregowca.

Cliffhanger dla outsiderów
#domy
Cliffhanger dla outsiderów

Na dziewiczym klifie chilijskiego wybrzeża niemiecko-chilijskie małżeństwo wybudowało dom, który jest niewidoczny, a mimo to spektakularny. I sprawia, że ma się ochotę na urlop w Chile.

Kalifornijskie zen
#domy
Kalifornijskie zen

Ośrodek Echo w Rancho Mirage zaprojektowany przez AR&D Architects fascynuje prostymi formami architektury, wystrojem wnętrz i spektaklem natury wokół.

Kryjówka na Złotym Wybrzeżu
#domy
Kryjówka na Złotym Wybrzeżu

Złote Wybrzeże nad Jeziorem Zuryskim to miejsce, gdzie Tina Turner, Roger Federer i przyjaciele rywalizują wystawnymi willami. Szwajcarskie studio „Think Architecture” wybudowało na przekór tam dyskretny „Dom w parku”.